Pages

Wednesday, June 10, 2015

Linux – uruchamianie Windowsowych programów

 CodeWeavers CrossOver Polish Review thanks Mariusz Łączak !

Dzisiaj wpis trochę z innej dziedziny, a mianowicie o systemie Linux i uruchamianiu aplikacji z Windows. Jako, że ja od ok. 10 lat pracuję na systemie linux, to nie mam problemów z jego użytkowaniem. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z linuxem mogą mieć problemy z pewnymi aplikacjami. Duża część windowsowych aplikacji ma swoje „zamienniki” na linuxa, np. MS Office/Open Office, Photoshop/Gimp, itp. Również ostatnio za sprawą Steam coś ruszyło z grami i bez problemu uruchomimy natywnie CS, CS:Source, CS:GO czy inne gry. Czasami jednak zachodzi potrzeba uruchomienia jakiegoś programu/gry z Windowsa na Linuxie, lub nie znamy odpowiednika. Co wtedy? Z pomocą przychodzi nam aplikacja CrossOver/Wine.

Każdy użytkownik Linuxa na pewno słyszał o Wine, czyli programie umożliwiającym uruchamianie oprogramowania napisanego na Windows pod Linuksem. Wine jest bezpłatne, ale posiada płatny odpowiednik – CrossOver. Na stronie producenta kosztuje 30-40 dolarów.

CrossOver Linux to bazująca na otwartym projekcie Wine aplikacja umożliwiająca uruchamianie oprogramowania dla systemu Windows na platformie Linux. Aplikacja zapewnia wsparcie dla długiej listy popularnych programów. Wszystkie obsługiwane aplikacje znajdują się pod adresem codeweavers.com. Wersja testowa pozwala na korzystanie z programu przez okres 14 dni.

Run Microsoft Windows Applications and Games on Mac, Linux or ChromeOS save up to 20% off  CodeWeavers CrossOver+ today.

No comments: